Moderní tvář města je výsledkem velkolepé přestavby pod taktovkou Sovětského svazu. Autorem je Alexander Tamanjan. V Rusku narozený armén, který se nechal hojně inspirovat sirem Ebenezerem Howardem a jeho vizí zahradních měst. V nich měli kde lidé žít v soběstačných komunitách obklopeni zelení. Howardova koncepce vznikla v Anglii na přelomu 19. a 20. století. Průmyslová revoluce a s ní spojená migrace venkovského obyvatelstva do měst měla za následek vznik chudinských kolonií a slumů, které byly jak esteticky, tak hygienicky nevyhovující. Howard navrhl pod vlivem sociálního utopismu město, které by poskytovalo přijatelné a zdravé bydlení i nižším vrstvám obyvatelstva.
Své vize popsal v roce 1898 v knize To-morrow - A Paceful Path To Real Reform. Pozdější vydání vycházela pod názvem Garden Cities Of To-morrow. Zde navrhoval okrouhlé město pro asi 30 000 obyvatel na přibližně 2400 hektarech, v jehož středu měl být park a kolem soustředěny veřejné budovy. Z centra vychází 6 radiálních tříd, které protínají zástavbu rozprostřenou do prstenců, z nichž jeden tvoří park. Celé město obepíná železniční okruh. Kolem něj je soustředěn průmysl a z vnější strany rekreační pásmo a zemědělské pásmo. Koncepce je konečná, nepočítá s rozšířením města, ale se stavbou dalšího zahradního města nedaleko, pokud by kapacita původního již nestačila. V Anglii vzniklo na počátku 20. století několik zahradních měst. Byla však stavěna do již urbanizovaného prostoru, takže bylo nutné učinit značné ústupky z Howardovy původní vize.
Jerevan v roce 1920 |
Provinční město bylo nakonec opravdu Tamajanem a jeho následovníky přestavěno na metropoli, která v sobě nese vize Ebenezera Howarda více, než kterékoli jiné město v bývalém Sovětském svazu. Vyrostly zde velkorysé moderní budovy z růžového sopečného tufu, široké bulváry, rozlehlá náměstí, mnoho zeleně i prstencové třídy spojené parkem. Všechno krásné, neoklasicistní, přesně vyprojektované, srovnané, vyrovnané. Vlastně až trochu moc, na úkor atmosféry.
Pokračování
Žádné komentáře:
Okomentovat